Statut

STATUT SRPSKOG HEMIJSKOG DRUŠTVA – HEMIJSKOG DRUŠTVA VOJVODINE

Novi Sad, 2024.

Na osnovu člana 22. stav 4, a u vezi sa članom 12. Zakona o udruženjima (“Sl. glasnik RS“ br.51/09, 99/11-dr.zakoni, 44/18-dr.zakon, dalje: Zakon) Skupština Srpskog hemijskog društva – Hemijskog društva Vojvodine na sednici održanoj dana 26. 03. 2024. godine donela je 

STATUT  UDRUŽENJA „SRPSKO HEMIJSKO DRUŠTVO – HEMIJSKO DRUŠTVO VOJVODINE“

Opšte odredbe

Član 1.

Udruženje „Srpsko hemijsko društvo – Hemijsko društvo Vojvodine“ (u daljem tekstu: Društvo) je dobrovoljno, nevladino i nedobitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme radi ostvarivanja i unapređivanja ciljeva u oblasti hemije, hemijske tehnologije i srodnih disciplina, kao i podsticanja saradnje sa srodnim udruženjima u zemlji i inostranstvu.

Svi pojmovi i termini u ovom Statutu gramatički navedeni u muškom rodu odnose se na istovetne pojmove i termine i u gramatičkom ženskom rodu.

Osnivanje Društva

Član 2

Srpsko hemijsko društvo – Hemijsko društvo Vojvodine osnovano je 23.12.1977. godine u Novom Sadu, a proisteklo je iz Podružnice Srpskog hemijskog društva, osnovane u Novom Sadu 23.3.1949. godine.

Naziv i sedište društva

Član 3

Naziv Društva je: Srpsko hemijsko društvo – Hemijsko društvo Vojvodine.

Naziv Društva na engleskom jeziku je: Serbian Chemical Society – Chemical Society of Vojvodina.

Skraćeni naziv Društva je: SHD – HDV.

Društvo ima sedište u Novom Sadu.

Društvo ima svoj logo znak i posebno zaglavlje (memorandum na srpskom jeziku, ćiriličnim i latiničnim pismom, kao i na engleskom jeziku).

Društvo ima svoju internet stranicu: https://hdv.org.rs/

Član 4

Društvo ima status pravnog lica koje predstavlja i zastupa predsednik.

Izgled, sadržina pečata i logotip

Član 5

Društvo ima pečat okruglog oblika sa tekstom: Srpsko hemijsko društvo – Hemijsko društvo Vojvodine, Novi Sad, koji je napisan ćirilicom, kao i odgovarajuće nazive na mađarskom, slovačkom i rusinskom jeziku.

Društvo ima svoj logotip na kojem je sa leve strane stilizovana slika modela povezanih atoma, a sa desne strane je ćirilični tekst na srpskom jeziku: SRPSKO HEMIJSKO DRUŠTVO i HEMIJSKO DRUŠTVO VOJVODINE (jedno ispod drugog). Za posebne potrebe može se koristiti i logotip na kojem je tekst napisan latiničnim pismom, kao i na engleskom jeziku. 

Ciljevi Društva

Član 6. 

Ciljevi Društva su: 

  • unapređivanje čiste i primenjene hemije, hemijske tehnologije i srodnih disciplina kao nauke i struke; 
    • podsticanje i pomaganje svih vidova hemijskog obrazovanja; 
    • popularizacija hemijskih nauka i razvitak naučnog podmlatka; 
    • razmena naučnih saznanja i informacija; 
    • podsticanje naučne komunikacije između naučnih radnika u zemlji i inostranstvu; 
    • zalaganje za što efikasnije prenošenje i primenu naučnih rezultata u praksi; 
    • zalaganje za donošenje mera i propisa kojima se štiti životna sredina i obezbeđuje očuvanje prirodne ravnoteže; 
    • pružanje pomoći u radu i koordiniranje zajedničkih aktivnosti naučnih i stručnih radnika u svim oblastima hemije i tehnologije; 
    • saradnja sa nacionalnim hemijskim, tehnološkim i srodnim društvima u zemlji i inostranstvu. 

Delatnosti društva

Član 7 

Radi ostvarivanja svojih ciljeva Društvo:

  • organizuje sastanke, predavanja, savetovanja i seminare, kao i druge oblike razmene naučnih informacija i stručnog osposobljavanja u različitim oblastima hemije i tehnologije;
  • organizuje i sprovodi aktivnosti radi popularizacije hemijskih i tehnoloških nauka;
  • sarađuje sa univerzitetima, školama, stručnim udruženjima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu koje se bave hemijom, hemijskom tehnologijom i srodnim oblastima nauke;
  • predlaže istaknute članove Društva za javna priznanja, nagrade i odlikovanja;
    • Društvo može obavljati i druge poslove iz oblasti hemijskih nauka na osnovu odluka nadležnih organa Društva, u skladu sa Zakonom; 
      • Radi ostvarivanja svojih ciljeva, Društvo donosi odluke, zaključke, sastavlja izveštaje i druga akta iz delokruga rada.

Unutrašnja organizacija Društva

Član 8 

Radi ostvarivanja svojih ciljeva Društvo može formirati regionalne ogranke (podružnice), odbore, sekcije po naučnim oblastima i slično, pri čemu obe organizacione jedinice nemaju status pravnog lica. Članovi Društva mogu učestvovati u radu više organizacionih jedinica istovremeno.

Osnivanje, rad, izbor organa i prestanak rada podružnica reguliše se posebnim Pravilnikom koji donosi Skupština. Odluku o osnivanju i prestanku rada podružnica prema pisanim predlozima članova Društva iz tih podružnica donosi Upravni odbor, o čemu obaveštava članove. 

U okviru Društva deluju sekcije, koje predstavljaju oblik organizovanja članova zainteresovanih za pojedine oblasti hemije, tehnologije i srodnih disciplina. Zadatak sekcije je ostvarivanje zadataka i ciljeva Društva, prvenstveno kroz organizovanje predavanja, seminara, diskusija i drugih oblika informisanja članova o dostignućima iz uže oblasti hemije, tehnologije ili neke od srodnih disciplina za koju je sekcija i osnovana. Osnivanje i rad sekcija reguliše se posebnim Pravilnikom koji donosi Skupština. Odluku o osnivanju i prestanku rada Sekcija donosi Upravni odbor na osnovu inicijative koju u pisanom obliku predaju zainteresovani članovi Društva.

Organi Društva

Član 9 

Organi Društva su: Skupština, Upravni odbor i Nadzorni odbor. 

Funkciju zastupnika Društva vrši Predsednik SHD – HDV, a u njegovom odsustvu potpredsednik kojeg ovlasti Upravni odbor Udruženja.

Skupština Društva

Član 10

Skupštinu Društva čine svi njegovi članovi. Skupština se redovno sastaje najmanje jednom godišnje. Rad Skupštine je javan. Rad Skupštine vodi predsednik Društva. Sednicu Skupštine saziva i njom predsedava predsednik Društva. U slučaju da se na Skupštini bira predsednik Društva, predsednik Društva u mandatu predlaže predsednika Skupštine od prisutnih članova.

Sednica Skupštine sa obaveštenjem o mestu i vremenu održavanja se saziva upućivanjem poziva sa predlogom dnevnog reda i pratećim materijalom i šalje svim članovima na adresu elektronske pošte koja je prijavljena u evidenciji Društva, najmanje 7 dana pre dana određenog za održavanje sednice. U opravdanim slučajevima Skupština se može održati elektronski, korišćenjem video/audio komunikacije ili elektronske pošte, tako da sva lica koja učestvuju u radu mogu međusobno da komuniciraju. Kada se sednica Skupštine održava elektronskim putem, smatra se da su članovi Skupštine lično prisutni sednici kada učestvuju u elektronskoj, audio ili vizuelnoj komunikaciji.

Vanredna sednica Skupštine saziva se na obrazloženi zahtev Upravnog odbora, odnosno na inicijativu najmanje jedne trećine članova Društva podnete pismenim putem Upravnom odboru, sa navedenim pitanjima čije se razmatranje predlaže. 

Član 11 

Skupština Društva:

  1. donosi plan i program rada;
  2. usvaja Statut, kao i izmene i dopune Statuta;
  3. usvaja druge opšte akte Udruženja;
  4. bira i razrešava članove Upravnogodbora;
  5. bira i razrešava članove Nadzornog odbora;
  6. razmatra i usvaja izveštaj Izvršnog odbora;
  7. razmatra i usvaja finansijski plan i izveštaj;
  8. odlučuje o statusnim promenama i prestanku rada udruženja;
  9. odlučuje o udruživanju u saveze i druge asocijacije u zemlji i inostranstvu;
  10. bira predstavnike koji će predstavljati SHD – HDV u drugim udruženjima.

             Skupština punopravno odlučuje ako je prisutno više od polovine članova. Ako nije prisutan dovoljan broj članova za punovažno odlučivanje na sednici, Skupština se odlaže za pola sata, posle kog roka Skupština punovažno radi sa prisutnim brojem članova. Skupština odlučuje većinom glasova prisutnih članova, izuzev za donošenje Odluke o izmenama i dopunama Statuta, statusnim promenama i prestanku rada Društva kada je neophodna dvotrećinska većina glasova prisutnih članova. Odluke Skupštine se donose javnim glasanjem, ukoliko prisutni članovi drugačije ne odluče. Izuzetno, ukoliko okolnosti sprečavaju odlučivanje uz fizičko prisustvo, glasanje se može organizovati elektronski, korišćenjem video/audio komunikacije ili elektronske pošte, tako da sva lica koja učestvuju u radu mogu međusobno da komuniciraju. Rad Skupštine bliže se uređuje Poslovnikom o radu.

Upravni odbor Društva

Član 12

Upravni odbor je izvršni organ Društva koji se stara o sprovođenju ciljeva Društva koji su utvrđeni ovim Statutom. Upravni odbor čine predsednik, potpredsednik, sekretar i šest članova, od kojih je jedan prethodni predsednik Društva. Članove Upravnog odbora bira i razrešava Skupština. Predsednik, potpredsednik i sekretar Društva su članovi Upravnog odbora po funkciji. U slučaju sprečenosti predsednika Društva, potpredsednik Društva preuzima sve njegove funkcije.

Predsednika, potpredsednika, sekretara i članove Upravnog odbora bira Skupština javnim glasanjem ako se drugačije ne odluči. Izabrani su kandidati koji dobiju glasove većine prisutnih. Mandat članova Upravnog odbora traje tri godine, sa mogućnošću dva reizbora.

Član 13

Predsednik SHD – HDV je predsednik Upravnog odbora Društva. On zastupa Društvo u pravnom prometu i ima prava i dužnosti finansijskog nalogodavca. Potpredsednik, kojeg ovlasti Upravni odbor, je ovlašćen da, u odsustvu predsednika Upravnog odbora, zastupa Društvo i potpisuje sva finansijska i novčana dokumenta u ime Udruženja.

Član 14

Upravni odbor Društva:

  • rukovodi radom Društva između dve sednice Skupštine i donosi odluke radi ostvarivanja ciljeva Društva;
  • organizuje redovno obavljanje delatnosti Društva;
  • poverava posebne poslove pojedinim članovima;
  • odlučuje o pokretanju postupka za izmene i dopune Statuta, sopstvenom       inicijativom ili na predlog najmanje pet članova Društva i priprema predlog izmena i dopuna, koji podnosi Skupštini na usvajanje;
  • donosi predlog finansijskog plana za narednu godinu i finansijske odluke;
  • donosi predlog finansijskog izveštaja za prethodnu godinu uz mišljenje Nadzornog odbora; 
  • donosi odluku o prijemu, odbijanju i isključenju članova iz Društva; 
  • odlučuje o osnivanju i prestanku rada Podružnica i Sekcija Društva;
  • donosi odluku o visini članarine;
  • vodi evidenciju članova Društva;
  • rešava molbe, primedbe i žalbe članova Društva;
  • donosi odluku o pokretanju postupka za naknadu štete u slučajevima iz člana 25. stav 1. Zakona o udruženjima i po potrebi, određuje posebnog zastupnika Društva za taj postupak;
  • odlučuje o drugim pitanjima koja su ovim Statutom data u nadležnost Upravnog odbora.

Upravni odbor punovažno odlučuje ako je prisutno najmanje jedna polovina članova, a odluke donosi većinom glasova prisutnih članova.

Članstvo u Upravnom odboru prestaje:

  • istekom perioda na koji je izabran;
  • razrešenjem od Skupštine; 
  • obrazloženom pisanom ostavkom, po usvajanju od Skupštine;
  • prestankom članstva u Društvu.

Nadzorni odbor Društva

Član 15 

Nadzorni odbor kontroliše zakonitost rada Društva, poštovanje Statuta i drugih opštih akata Društva i njihovu usaglašenost sa Statutom, vrši kontrolu finansijsko-materijalnog poslovanja, kao i druge poslove u skladu sa zakonom i ovim statutom. Nadzorni odbor ima tri člana. Članove Nadzornog odbora bira Skupština Društva, javnim glasanjem, većinom glasova prisutnih članova. Mandat članova nadzornog odbora traje tri godine, sa mogućnošću dva reizbora. Član Nadzornog odbora Društva ne može biti član Upravnog odbora. Nadzorni odbor najmanje jednom godišnje obavlja pregled materijalno-finansijskog poslovanja i podnosi izveštaj na sednici Skupštini Društva.

Član 16 

Društvo ima svojstvo pravnog lica, koje predstavlja i zastupa predsednik. Zastupnik je dužan da se pridržava utvrđenih ovlašćenja, a ukoliko postupa suprotno ovlašćenju, snosi odgovornost, što je bliže i potpunije definisano u Članu 28.

Predsednik Društva

Član 17 

Predsednik zastupa i predstavlja Društvo. Predsednik je odgovoran za zakonit rad Društva i obezbeđivanje javnosti rada. Predsednik Društva saziva sednice Skupštine i Upravnog odbora i njima rukovodi. Za svoj rad predsednik odgovara Skupštini Društva. Predsednika Društva bira Skupština javnim glasanjem, osim ako se drugačije ne odluči na samoj sednici Skupštine, većinom glasova ukupnog broja prisutnih članova.  Predsednik Društva bira se na period od tri godine, sa mogućnošću  dva reizbora. 

U odsustvu predsednika Društvo zastupa i predstavlja potpredsednik. Sadržaj i obim punomoćja utvrđuje predsednik. U odsustvu predsednika, sednice Skupštine i Upravnog odbora može sazvati i njima rukovoditi potpredsednik Društva.

Za zastupnika Društva može biti određeno samo poslovno sposobno fizičko lice koje ima prebivalište ili boravište na teritoriji Republike Srbije.

Član 18

Predsedniku mandat može da prestane pre vremena na koje je izabran, na lični zahtev, ostavkom, koju pisanim putem podnosi Upravnom odboru. Predsednik može biti razrešen dužnosti pre isteka mandata ako:

  • ne ispunjava dužnost predsednika;
  • krši odredbe Statuta i drugih opštih akata Udruženja;
  • zloupotrebi položaj predsednika.

Postupak za razrešenje predsednika pokreće Skupština na inicijativu bar 10 članova, na inicijativu Upravnog ili Nadzornog odbora Društva. Odluku o razrešenju predsednika donosi Skupština, većinom glasova ukupnog broja prisutnih članova Skupštine.

Član 19

Sekretar Društva se stara o organizaciji rada Skupštine i Upravnog odbora, organizuje administrativno-tehničke poslove u Društvu i druge poslove koje mu poveri predsednik, u skladu sa usvojenim godišnjim planom rada.

Član 20 

O radu sednica Skupštine, Upravnog i Nadzornog odbora Društva vodi se zapisnik koji sadrži: 

  1. dan i mesto održavanja sednice, 
  2. redni broj sednice, 
  3. vreme otpočinjanja sednice, 
  4. ime predsedavajućeg, 
  5. broj prisutnih,
  6. predloženi i usvojeni dnevni red, 
  7. broj predstavnika koji su glasali za, protiv, i onih koji su bili uzdržani od glasanja o predlogu odluka, 
  8. donete odluke, zaključke i usvojene stavove, 
  9. sažetak izdvojenih mišljenja o donetim odlukama, 
  10. vreme završetka ili odlaganja sednice.

Zapisnik sa sednice se usvaja na narednoj sednici. Zapisnik potpisuju zapisničar i predsedavajući sednice. Zapisnik sa sednice trajno se čuva u arhivi Društva.

Uslovi i način učlanjivanja i prestanka članstva

Član 21

Član Društva može postati svako zainteresovano punoletno lice koje ima interesovanja za naučni i stručni rad u oblastima hemije, tehnologije i srodnim oblastima. Lice koje želi da postane član društva podnosi popunjenu pristupnu prijavu Upravnom odboru Društva, kojom izjavljuje da prihvata ciljeve i Statut Društva. Upravni odbor odlučuje o prijemu svakog člana pojedinačno i o tome obaveštava podnosioca prijave.  Maloletno lice se može učlaniti u Društvo uz prilaganje overene izjave njegovog zakonskog zastupnika o davanju saglasnosti, a prijavu za učlanjenje podnosi njegov zakonski zastupnik. Upravni odbor ima pravo da odbije zahtev za članstvo licu koje krši ili je kršilo naučne ili druge etičke norme, ako mu je izrečena mera Etičke komisije ili Odbora za profesionalnu etiku ili na neki drugi način ugrožava rad Društva. Protiv odluke Upravnog odbora, odbijeno lice može uložiti žalbu Skupštini u roku od osam dana od dana prijema odluke. Odluka Skupštine po razmatranju žalbe je konačna. Društvo vodi evidenciju o svojim članovima, a lične podatke svojih članova ne može da deli sa trećim licima.

Član može istupiti iz članstva davanjem pisane izjave o istupanju. Članstvo u Društvu može prestati zbog duže neaktivnosti člana, nepoštovanja odredaba ovog Statuta ili narušavanja ugleda Društva. Odluku o prestanku članstva donosi Skupština, na obrazloženi predlog Upravnog odbora. Članu se mora omogućiti da se izjasni o razlozima zbog kojih je podnet predlog za donošenje odluke o prestanku njegovog članstva u Udruženju.

Prava, obaveze i odgovornost članova Društva

Član 22

Član Društva ima pravo da:

  • ravnopravno sa drugim članovima učestvuje u ostvarivanju ciljeva Društva;
  • neposredno učestvuje u odlučivanju na Skupštini, kao i preko organa Društva;
  • bira i bude biran u organe Društva;
  • učestvuje na svim naučnim i stručnim skupovima i ostalim manifestacijama koje organizuje Društvo, uz eventualne privilegije koje mu pripadaju kao članu Društva;
  • bude blagovremeno i potpuno informisan o radu i aktivnostima Društva.

Član Društva je dužan da:

  • aktivno doprinosi ostvarivanju ciljeva i zadataka Društva Društva;
  • učestvuje u svim oblicima naučne, stručne i društvene aktivnosti Društva;
  • štiti interese i ugled Društva;
  • plaća godišnju članarinu;
  • učestvuje u radu Skupštine i drugih organa u koje je izabran;
  • razvija saradnju i razmenu naučnih informacija imeđu naučnika i naučnih institucija u zemlji i inostranstvu; 
  • navede kada javno nastupa u ime Društva;
  • obavlja i druge poslove propisane opštim aktima Društva.

Visinu članarine određuje Upravni odbor Društva krajem godine za narednu godinu i o tome obaveštava članove preko zvaničnog sajta. Počasni članovi Društva su oslobođeni plaćanja članarine.

Član 23

Članstvo u Društvu prestaje:

  • istupanjem iz Društva, davanjem pisane izjave o istupanju;
  • isključenjem iz članstva; 
  • prestankom plaćanja članarine.

Član 24 

Član Društva koji svoji radom i postupcima narušava ugled Društva i integritet njegovih članova, ometa delatnost Društva, ne poštuje odredbe Statuta, ne izvršava zadatke i krši naučne ili druge etičke norme može biti isključen iz Društva. Odluku o prestanku članstva donosi Upravni odbor. Isključeni član ima pravo žalbe Skupštini Društva u roku od 8 dana od dana prijema odluke Upravnog odbora o isključenju. Odluka Skupštine nakon razmatranja žalbe je konačna.

Ostvarivanje javnosti rada

Član 25

Rad Društva je javan. Upravni odbor se stara o redovnom obaveštavanju članstva i javnosti o radu i aktivnostima Društva, neposredno ili putem internih publikacija, objavama na internet stranici Društva ili na drugi primeren način. Godišnji obračuni i izveštaji o aktivnosti Društva podnose se članovima na sednici Skupštine Društva. U delovanju i istupanju, Društvo poštuje norme akademske čestitosti i nije diskriminativno po bilo kom osnovu.

Član 26 

Radi ostvarenja svojih ciljeva Udruženje uspostavlja kontakte i sarađuje sa drugim udruženjima i organizacijama u zemlji i inostranstvu. Udruženje može pristupiti drugim udruženjima i asocijacijama iz oblasti nauke, o čemu odluku donosi Upravni odbor.

Način sticanja sredstava za ostvarivanje ciljeva i raspolaganje sredstvima

Član 27

Društvo obavlja one aktivnosti kojima se ostvaruju ciljevi utvrđeni ovim Statutom. Društvo može sticati imovinu od članarine, dobrovoljnih priloga, donacija i poklona (u novcu ili naturi), kotizacija za učestvovanje na kongresima, simpozijumima i drugim naučnim i stručnim sastancima u čijem organizovanju Društvo učestvuje, finansijskih subvencija, kamata na uloge i na druge zakonom dozvoljene načine. 

Imovina Društva može da se koristi jedino za ostvarivanje ciljeva Društva. Imovina Društva ne može se deliti njegovim članovima, osnivačima, članovima organa društva ili sa njima povezanim licima. O imovini Društva, prihodima i rashodima Društva stara se Upravni odbor Društva. 

Odgovornost za obaveze Društva 

Član 28

Za svoje obaveze u pravnom prometu sa trećim licima Društvo odgovara celokupnom svojom imovinom. Članovi Društva i organa Društva mogu lično odgovarati za obaveze društva, ako postupaju sa imovinom Društva kao da je u pitanju njihova lična imovina ili zloupotrebe Društvo kao formu za nezakonite ili prevarne svrhe. 

Izmene i dopune Statuta 

Član 29

Skupština Društva donosi Statut i druga opšta akta, u skladu sa Zakonom i ovim Statutom. Opšti akti su: statut, pravilnici, odluke, poslovnici i druga akta koje odredi Skupština. 

Izmene i dopune Statuta i drugih opštih akata vrše se po postupku predviđenom za njihovo donošenje. Izmene i dopune Statuta mogu se vršiti na inicijativu pismeno podnetog predloga grupe od najmanje pet članova Društva. Obrazložena inicijativa za izmenu i dopunu Statuta dostavlja se u pisanoj formi Upravnom odboru, koji razmatra njenu osnovanost. Ako Upravni odbor prihvati inicijativu, pokrenuće postupak za promenu Statuta, a ukoliko utvrdi da ne postoje razlozi za to, odbaciće predlog i o tome obavestiti pokretače inicijative pisanim putem u roku od 30 dana od primanja inicijative.

Član 30

Upravni odbor priprema nacrt izmena i dopuna Statuta, odnosno nacrt novog Statuta i upućuje ga na javnu raspravu svim članovima objavljivanjem na internet stranici Društva. Javna rasprava traje 15 dana. Nakon sprovedene javne rasprave, Upravni odbor razmatra prispele sugestije i u roku od najviše 30 dana utvrđuje predlog izmena i dopuna Statuta, odnosno predlog novog Statuta i upućuje Skupštini na usvajanje.

Član 31

Upravni odbor utvrđuje predlog novog Statuta, odnosno izmena i dopuna statuta i drugih opštih akata u roku od 30 dana od dana prijema inicijative za njihovo donošenje. O predlogu Statuta i drugih opštih akata Skupština odlučuje na sednici, na način uređen ovim Statutom.

Privredna delatnost kojom se stiče dobit 

Član 32

Društvo ne obavlja privrednu delatnost.

Statusne promene i prestanak rada Društva

Član 33

U slučaju opravdane potrebe i u drugim slučajevima koje zakon određuje, Društvo može izvršiti statusne promene ili prestati sa radom. Odluku o statusnim promenama ili prestanku rada Društva donosi Skupština Društva. Odluka je punovažna ako je doneta dvotrećinskom većinom članova Društva koji su prisutni na Skupštini. 

Član 34

U slučaju prestanka rada Društva imovina Društva preneće se na domaće nedobitno pravno lice koje je osnovano radi ostvarivanja istih ili sličnih ciljeva, i to na Srpsko hemijsko društvo, Karnegijeva 4, Beograd. Zajedno sa imovinom Skupština će predati i celokupnu dokumentaciju o radu Društva. Predaju imovine i dokumentacije Društva izvršiće predsednik Društva. U slučaju da se Skupština ne može održati, a Društvo prestane sa radom, Predsednik Društva je dužan da o tome podnese prijavu nadležnom organu radi brisanja iz registra.

Član 35

Na sva pitanja koja nisu regulisana ovim Statutom neposredno će se primenjivati odredbe Zakona o udruženjima.

Član 36

Organi Društva imenovani do dana stupanja na snagu ovog Statuta nastavljaju da rade, do isteka mandata na koji su imenovani. Konstituisanje i izbor organa Društva u skladu sa ovim Statutom, izvršiće se po isteku mandata konstituisanih organa.

Član 37

Statut Društva se primenjuje osmog dana od dana donošenja.

Stupanjem na snagu ovog Statuta prestaje da važi Statut Društva usvojen na sednici Skupštine društva, održanoj 29. 06. 2010. godine u Novom Sadu. Opšta akta Društva uskladiće se sa ovim Statutom u roku od 3 meseca od dana njegovog donošenja. 

Predsednik izborne sednice 

Skupštine SHD – HDV,

dr Ivan Ristić, redovni profesor 

Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu